Hemoroidy

Velké množství lidí, především potom ty, kteří mají sedavé zaměstnání, mohou postihnout hemoroidy. Jedná se o onemocnění cévního systému, ke kterému dochází v oblasti konečníku. Ačkoliv se v mnoha případech nejedná o nijak závažné onemocnění, které se dá relativně dobře léčit, jeho průběh je často nepříjemný. Při hemoroidech dochází k časté bolesti a pálení právě v oblasti konečníku, což mnoha pacientům způsobuje velké problémy. Při opravdu extrémních bolestech pacienti kvůli bolestem téměř nemohou ani sedět.
Hemoroidy můžeme rozdělit na dvě skupiny – nitřní a vnější. Vnější vznikají právě v oblasti řitního otvoru a dají se velice lehce identifikovat, jelikož mají tvar malých modrých hrudek – obdobně jako tomu bývá například u křečových žil. Ty vnitřní vznikají uvnitř konečníku, zhruba 3 – 4 centimetry od řitního otvoru. Jejich stádia se dělí na několik stupňů, čemuž poté odpovídá i jejich bolestivost a průběh léčby.
Ta by měla být většinou konzultována s lékařem. Pokud se nemoc podaří zjistit v jejich prvních stádiích, často bývá eliminována pomocí léčivých mastí či odvarů. V těch nejhorších stádiích je bohužel už nutný nepříjemný chirurgický zákrok. Bohužel u řady lidí to k němu dospěje pouze z malicherného důvodu, kterým je stud o této nemoci mluvit. Lékaře tak vyhledají, až když jsou bolesti skutečně nesnesitelné, a tomu již často nezbývá jiné možnost.
Pokud i vy patříte mezi skupinu lidí, která o hemoroidech nechce mluvit, je možné si v lékárně zakoupit masti, tablety či různé sirupy určené právě na hemoroidy. Pokud máte obavu ze studu i v lékárně, potom je možné využít služeb internetové lékárny. Rozhodně byste hemoroidy neměli podceňovat, jelikož ze zcela neškodných a nebolestivých bulek může být za pár týdnů jejich poslední a velmi bolestivé stádium, které vám dokáže podstatným způsobem znepříjemnit život.

Projevy a příznaky hemoroidů
Hemoroidy postihují naše tělo především v oblasti konečníku. Zde vede velké množství drobných žilek, které mají za úkol tuto oblast našeho těla prokrvovat. Pokud vše funguje jak má, tyto žilky krev přivedou a poté zase standardně odvedou. Pokud je však v této části těla nějaký problém, může docházet ke vzniku hemoroidů, tedy malých vřídků, které mohou být často vysoce bolestivé.

žena

Vnější hemoroidy
Právě ty se objevují na vnější části konečníku, v oblasti řitního otvoru. Ve většině případů jsou měkké, nijak nekrvácí a v počátečních stádiích nejsou nijak bolestivé. Jejich bolestivost začíná až v dalších stádiích, kdy se mohou stále zvětšovat, a plnit krví. V některých případech může dojít i k prasknutí hemoroidů, a právě z této příčiny dojde ke krvácení z oblasti konečníku. V těchto případech bychom rozhodně měli vyhledat lékaře, a také dodržovat hygienu této oblasti, aby nedošlo k infekci ve vzniklé ráně.

Vnitřní hemoroidy
Ty najdeme uvnitř konečníku, necelé čtyři centimetry od konce řitního otvoru. Nejsou tak snadno zjistitelné jako vnější hemoroidy, jelikož ve většině případů nejsou nijak bolestivé. Jasným ukazatelem že trpíme vnitřními hemoroidy je krev, které má světle červenou barvu. V počátečním stádiu můžeme nalézt její stopy na toaletním papíru, v tom rozvinutějším již může docházet k samovolnému krvácení
z konečníku.
Jejich příznaky však nejsou pouze krvácení, ale vzniklé hemoroidy můžeme identifikovat několika různými způsoby. Často tyto útvary dokážeme bez problémů nahmatat, či cítíme časté pálení a bolesti v oblasti konečníku. Ihned po zjištění bychom měli začít dodržovat zvýšené hygieny, a pomocí dostupných léků tento problém eliminovat, aby nedocházelo k jejich zvětšování a rozšiřování, které má za následek mnohem nepříjemnější komplikace.

Příčiny hemoroidů
Tou nejčastější příčinou vzniku hemoroidů je sedavé zaměstnání. Trpí jimi téměř každý, který většinu své pracovní doby tráví sezením na židli v kanceláři, či na sedadle autobusu, kamionu nebo prostředku městské hromadné dopravy. Tato skupina lidí patří mezi ty nejrizikovější skupiny obyvatel, které jsou touto nemocí postihovány.
Nejenom sedavá zaměstnání, ale i častá jízda na kole může být jejich příčinou. Rozhodně však neplatí, že pokud jste milovníci cyklistiky, měli byste se tohoto koníčku vzdát. Měli byste však dodržovat několik pravidel, jak se vzniku hemoroidů vyvarovat. Těmi nejzákladnějšími je nejenom vhodné sedlo na vašem kole, ale také byste neměli zapomenout na vhodné cyklistické oblečení, které nejenom obsahuje výstelku, ale umožňuje i proudění vzduchu.
Ať už se jedná o průjmy nebo zácpy, obě tyto nepříjemné věci mohou vznik hemoroidů také způsobit. Větší riziko je však právě u zácpy, jelikož snaha dostat stolici z našeho těla může vést k poškození nejenom střeva, ale i řitního otvoru. Toto poškození vznikne nejčastěji prasknutím žilek, které se v tomto místě nacházejí. Poté není prokrvování tak efektivní, a vznik hemoroidů je neodvratitelný.