Víme, jak se bránit chřipce, jak chřipku léčit

Chřipkové období je hlavně v zimě, kdy mrzne a padá sníh. Chřipková onemocnění ale nejsou vyjímečná ani v jarním a letním období. Zde máme pro vás doporučení, jak se chřipce vyhnout. Pokud se přece jen chřipkou nakazíte, tak máme pro vás doporučení, jak odezní rychleji a bez fatálních následků. Tyto rady platí stejně tak  o nejrůznějších virózách, které sice nejsou tak nebezpečné jako chřipka, nicméně nějaký čas vám pěkně znepříjemní život.

Typy chřipky

Základní typy chřipky jsou A, B a C, nejzávažnější je typ A. Ke chřipce A je řazená mexická chřipka, ptačí chřipka. Chřipka B je onemocnění, které má mírnější průběh. Nejvíce se vyskytuje u dětí. Chřipka typu C je velmi mírné onemocnění u malých dětí i dospělých. Tento typ se vyskytuje i u prasat a psů.

Jak se chřipka šíří?

Sebemenší škrábání v krku a rýmu považuje mnoho lidí za chřipku. To ale zdaleka nemusí být vždy pravda. Chřipka je druh virózy, ale na rozdíl např. od zánětů dýchacích cest, které se právě omezí jen na ně, napadá rovnou celý organismus. Chřipkové viry se přenášejí kapénkami (vzduchem při kýchání a kašli) a hlavně dotykem ruky. Chřipkové viry číhají především na předmětech (kliky a držadla…), kde sice brzy hynou, ale i tak jsou velmi nebezpečné. Nejvíce chřipkových virů na lidi čeká v hromadné dopravě, nákupních střediscích, čekárny, kina… zkrátka tam, kde se vyskytuje větší počet lidí. Virům se líbí rychlý přechod z vytápěných místností do zimy. Také prochladnutí oslabí obranyschopnost sliznic. A proto se v zimním období teple oblékejte (nezapomínejte na nohy!).

virus

Jak se bránit chřipce

Dodržuje pitný režim! Vhodné jsou teplé nápoje – čaje (bylinkové, zelené, černé). Velmi účinný je slepičí nebo kuřecí vývar (brání množení virů v těle). Snažte se vyhýbat stresu a dopřejte si dostatečný spánek. Nezapomínejte na pestrou stravu a dostatek vitamínu C. Jezte pikantní jídla – posilují střeva a mají antiseptický účinek.

Nepodceňujte hygienu…
Je to tak, rozhodně nepodceňujte hygienu! Je prokázáno, že časté mytí rukou chrání před nákazou více, než si lidé myslí. Zejména v období chřipkové epidemie je vhodné používat  dezinfekční mýdla, gely a ubrousky. Ruce si vždy umyjte po jízdě v hromadném dopravním prostředku. Ubrouskem můžete i otírat různé předměty a plochy, kde se nacházejí nebezpečné viry. Pokud máte rýmu, tak rozhodně používejte jednorázové papírové. Ty lze i s viry vyhodit, kdežto látkové vás vystavují dalšímu útoku virů.

Očkování…
Pokud se chcete chřipce bránit, tak se nechte očkovat. Imunita se vyvine za 14 dní ode dne očkování. U zdravých lidí je efektivnost očkování 70 až 90%. Myslete na to, že očkování proti chřipce už nemusí vždy být účinné.

Jak se chřipka projevuje

Chřipka dokáze změnit člověka během několika hodin v totální trosku. Chřipku provází vysoká teplota, bolesti hlavy, kloubů a svalů, suchý kašel, rýma, apod. Rozhodně chřipku nepřecházejte a rychle utíkejte k lékaři a do postele (ležte min. 3 dny). Pokud chřipku přechodíte, tak se vystavujete velkým zdravotním problémům (zápal plic, zánět srdečního svalu, atd.). Navíc se následky sčítají a ozvou se až po několika letech.

Jak léčit chřipku

Inkubační doba chřipky je 20 – 24 hodin, což je poměrně krátká doba. Nekomplikované onemocnění probíhá obvykle 7–10 dnů.

Mnoho pacientů, kteří onemocní chřipkou, požadují po lékařích antibiotika. Vůbec si neuvědomují, že antibiotika na viry nezabírají. Antibiotika jsou určeny pouze na bakteriální infekce. Na chřipku existuje mnoho léků, tyto léky ale nehubí viry, ale mírní bolesti, tiší kašel, snižují horečku, uvolní nos, apod. Po těchto lécích se sice pacient cítí lépe (příznaky jsou léky potlačeny), ale jste pořád stejně nemocní, a hlavně nakažlivý! Pokuch máte chřipku, tak rozhodně nechoďte mezi lidi. A to i tehdy, když berete léky na chřipku. Televizní reklamy sice tvrdí, že ten jejich lék chřipku rychle vyléčí, ale není to tak. Na trhu je hodně druhů léků na chřipku, ale léčivé látky existují pouze dva – Paracetamol a Ibuprofenum.

Pomoc z přírody:
česnek – díky látce allicin pomáhá nejen při virózách, česnek je efektivní proti bakteriím a plísním.
echinacea – posiluje obranyschopnost organismu, také pomáhá odolávat virovým nákazám (chřipce, atd.).
šalvěj – na bolest v krku, je dobrá na výplachy úst a kloktání.
vincentka – rozpouští hleny, doplňuje vypocené minerály.
zázvor – podporuje pocení, usnadňuje vykašlávání, má schopnost zabíjet mikroorganismy. Vhodný je odvar ze zázvoru.

Střevní chřipka

Střevní chřipka, střevní potíže (gastroenteritida) je onemocnění, které postihuje hlavně střeva. Střevní chřipka je akutní zánět žaludku a střev způsobený virózou nebo bakteriální nákazou. S klasickou chřipkou nemá společné původce ani totožné viry, pouze podobné příznaky.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Víme, jak se bránit chřipce, jak chřipku léčit

Filed under Zdraví