O škodlivosti kouření

Před desítkami lety bylo kouření cool, dnes je vše jinak. Přibližně před 60 lety se začaly objevovat první studie, které dokazovaly, že kouření je škodlivé a mnohdy stojí za rakovinou plic, rozedmou plic, infarktem, cukrovkou… Rakovina plic je z 90 % způsobena kouřením! Dnes se stoprocentně ví, že kouření je škodlivé, a to velmi. Ale nejen kouření cigarety či doutníku je škodlivé, ale i pasivní kouření. Nekuřáci, kteří se nacházejí v zakouřeném prostoru, jsou významně ohroženy jedovatými látkami z cigaret. V cigaretovém kouři je mnoho škodlivých až jedovatých látek – arzen, dehet, dioxiny, formaldehyd, kyanid, nikotin, oxid uhelnatý, polonium…

Současné cigarety jsou škodlivější
Současné cigarety jsou dnes škodlivější než třeba před 50 lety! Současné cigarety obsahují různé směsi a příměsi (celkově jich je v jedné cigaretě kolem 7000).  Problém je též v extrakcích účinných látek, a také v „nových filtrech“, které umožňují vdechovat více škodlivých látek a karcinogenních nitrosaminů.

Ženy a kouření
V České republice začínají děti kouřit už ve 12 letech. České republika je v tomto rekordmanem v Evropě. Bohužel se děti rychleji stávají závislými na nikotinu než dospělí. Častěji kouří dívky než chlapci. A dívkám škodí cigareta více než chlapcům. V důsledku kouření dívkám hrubne hlas a kůže, mají problémy s početím dítěte. Silné kuřačky, které vykouří 15 a více cigaret denně, by měly být opatrné ohledně hormonální antikoncepce. Kouření a hormonální antikoncepce zvyšuje riziko žilní trombózy a následné mrtvice.

Vodní dýmka
Vodní dýmka prý není vůbec škodlivá, někteří lidé dokonce tvrdí, že je kouření vodní dýmky je pro lidský organismus blahodárné. Vodní dýmka je zákařnější než cigarety! Problém je v tom, že se voda a kouř ochladí, kuřák se tak víc nadechne, a dostane kouř hluboko do plic i se všemi škodlivinami z často nekvalitního kuřiva. Jediné pokouření vodní dýmky vpraví do lidského těla stejné množství jedů jako několik desítek či stovek cigaret. Vodní dýmka navíc vpravuje do lidského organimu DDT (dříve zakázaný postřik proti hmyzu, který zůstvá v půdě). Nelze opomenout, že vodní dýmka umožňje snadné šíření nakažlivých chorob jako jsou chřipkové viry, opary, žlotenky (především typ B)…

Přestat kouřit
Většina kuřáků v České republice chce přestat kouřit, ale nedaří se jim to. Pokud to kuřák nezvládne sám, tak se může obrátit na odborníka. Pomoc slibují i léky, např. Zyban (původně proti depresi) dokáže mírnit abstinenční příznaky. Champix zase na mozek působí jako nikotin (vyvolává příjemný stav). Je ale potřeba myslet na to, že léky nejsou všemocné. Podstatné je, jak se chce sám kuřák zabavit kouření.

Co možná nevíte o kouření
– kouření otupuje chuťové buňky na jazyku, proto kuřáci často přesolují a velmi koření jídlo
– děti kuřáků trpí častěji záněty dýchacích cest a středního ucha, alergiemi, astmatem…
– přestat kouřit není snadné, kouření se vyrovnává návyku na heroin a dalším tvrdým drogám
– na dani z cigaret se vybere významná částka, ovšem léčba nemocí zaviněných kouřením stojí ještě mnohem více

kouření

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem O škodlivosti kouření

Filed under Zdraví