Kamery mi nejvíc vadí v restauracích

Kamery nás dnes špehují takřka na každém kroku. Kamerové systémy jsou ve městech na ulicích, obchodech, bankách, firmách, metru, restauracích… Kamerou často sledují zaměstnavatelé své zaměstnance. A to je nelegální. Rozdíl je, když je kamerový systém bez záznamu nebo se záznamem. Pokud někdo provozuje kamerový systém se záznamem, tak záznam může archivovat nezbytně nutnou dobu. Dle úřadu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) max. 24 hodin. Jinak musí mít zvláštní povolení  od ÚOOÚ. Jednou jsem viděl, že  ÚOOÚ povolil achivovat záznam 3 dny, to je ale spíše vyjímka. Za nemazání těchto záznamů hrozí vysoká pokuta (miliony korun).

kamera

Kde mi kamery nejvíce vadí, jsou restaurace. Člověk pije, konzumuje jídlo, jde na WC a pořád ho sleduje kamera. To považuji jako velké omezení mé osoby. Vemte si to, že když se někdo opije, tak dělá srandu. Provozovatel restaurace, resp. kamerového systému, se zalíbí zábavné kousky opilce a druhý den se video ocitne na Youtube. Pro dotyčného to rozhodně zábavné není. Kamery v restauracích je obrovský zásah do svobody člověka, zakázal bych je!

Všechny kamerové systémy v ČR jsou nelegální

Já jsem přesvědčen o tom, že  všechny kamerové systémy v České republice jsou nelegální! Vycházím z Listiny základních práv a svobod:

  • Nedotknutelnost osoby a jejího soukromí je zaručena.
  • Osobní svoboda je zaručena.
  • Nikomu nesmí být způsobena újma na právech pro uplatňování jeho základních práv a svobod.

O nelegálnosti kamerových systému by ale musel rozhodnout Ústavní soud.

Vadí kamery i vám?