Kamery mi nejvíc vadí v restauracích

Kamery nás dnes špehují takřka na každém kroku. Kamerové systémy jsou ve městech na ulicích, obchodech, bankách, firmách, metru, restauracích… Kamerou často sledují zaměstnavatelé své zaměstnance. A to je nelegální. Rozdíl je, když je kamerový systém bez záznamu nebo se záznamem. Pokud někdo provozuje kamerový systém se záznamem, tak záznam může archivovat nezbytně nutnou dobu. Dle úřadu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) max. 24 hodin. Jinak musí mít zvláštní povolení  od ÚOOÚ. Jednou jsem viděl, že  ÚOOÚ povolil achivovat záznam 3 dny, to je ale spíše vyjímka. Za nemazání těchto záznamů hrozí vysoká pokuta (miliony korun).

kamera

Kde mi kamery nejvíce vadí, jsou restaurace. Člověk pije, konzumuje jídlo, jde na WC a pořád ho sleduje kamera. To považuji jako velké omezení mé osoby. Vemte si to, že když se někdo opije, tak dělá srandu. Provozovatel restaurace, resp. kamerového systému, se zalíbí zábavné kousky opilce a druhý den se video ocitne na Youtube. Pro dotyčného to rozhodně zábavné není. Kamery v restauracích je obrovský zásah do svobody člověka, zakázal bych je!

Všechny kamerové systémy v ČR jsou nelegální

Já jsem přesvědčen o tom, že  všechny kamerové systémy v České republice jsou nelegální! Vycházím z Listiny základních práv a svobod:

  • Nedotknutelnost osoby a jejího soukromí je zaručena.
  • Osobní svoboda je zaručena.
  • Nikomu nesmí být způsobena újma na právech pro uplatňování jeho základních práv a svobod.

O nelegálnosti kamerových systému by ale musel rozhodnout Ústavní soud.

Vadí kamery i vám?

2 komentáře

Filed under Elektronika, Společnost

2 Responses to Kamery mi nejvíc vadí v restauracích

  1. Libje

    Kamerové systémy mohou ukládat záznamu tolik, kolik UOOU schválí. Vyjímkou nejsou ani měsíce, například pro kasina je to dokonce povinnost mít nahrávat 3 měsíce do minulosti včetně přesného sledování, kdo do kasina přišel. V restauracích je to samozřejmě na pováženou, nicméně z pohledu majitele je to často jediné řešení, jak zabránit krádežím a to především vlastními zaměstnanci.

  2. Libje

    Ještě drobnost, ono taky kamery často pomáhají objasnit trestnou činnost, nebo při zmizení osoby atd. Takže jednoznačně odsoudit to nejde. Spíš jde o to, jak majitelé, kteří mají kamerovysystem.cz budou záznam zpracovávat, zda jej nikomu neposkytnout atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *