Ke správnému fungování štítné žlázy je potřeba jod. Kde ho vzít?
Naše země má smůlu, že jod, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy, v potravě vždy chyběl, především v horských a podhorských oblastech. Ještě po válce bylo hlavně v pohraničí mnoho postižených lidí zbytnělou strumou (lidově řečeno voletem).
Zdroje potravy
Situace se zlepšila až když se začala kuchyňská sůl obohacovat jodem, což se od té doby dělá stále. Odborníci také doporučují zařadit 2x týdně do jídelníčku mořské ryby, jejichž maso je na jod bohaté. Pozor ale na to, že jeho potřeba během života kolísá – organismus ho potřebuje víc během nitroděložního vývoje, puberty a v těhotenství, zdravému dospělému stačí 150 mikrogramu jodu denně.
K čemu je štítná žláza dobrá?
K čemu je vlastně žláza ve tvaru motýlka na přední straně krku dobrá? Především vytváří hormony tyroxin a trijodtyronin, které ovlivnují mozek, látkovou výměnu a přispívají ke správné funkci všech významných orgánů v těle. Třetí hormon, kalcitonin, napomáhá zabudování vápníků do kostní struktury.
Narušenou činnost štítné žlázy poznáte podle řady typických příznaků. Její zvýšená činnost (hypertyreóza) se projevuje především bušením srdce, pocením, nervozitou, mírným třesem rukou nebo nevysvětlitelným hubnutím.
Sníženou funkci (hypotyreózu) štítné žlázy naopak doprovází přibývání na váze způsobené zadržováním vody v těle, zimomřivost, únava, ospalost, zpomalený pohyb střeva, někdy i deprese, u starších lidí úbytek sil (demence). Nejčastější příčinou hypotyreózy jsou dnes tzv. autoimunitní záněty štítné žlázy, při nichž si tělo tvoří protilátky proti vlastnímu orgánu. Proč to ale dělá, se zatím přesně neví.
V každém případě – jod v potravě chybět nesmí, a když děti nechtějí ryby, můžou dostávat multivitaminy obohacené jodem.
Jinak je to ale s dospělými, u nich může náhlý zvýšený přísun jodu, třeba v multivitaminech, odstartovat skryté onemocnění štítné žlázy. Máte-li obavy, že vám jod chybí, nechte se vyšetřit. Hladina hormonů se zjišťuje jednoduše z krve a test může provést každý praktický lékař. Pomocí ultrazvuku se dá zjistit tvar žlázy a rozložení uzlů, které se vyskytují velmi často. Většinou nejsou nebezpečné, odstraňují se jen, pokud utlačují jícen nebo dýchací cesty, a samozřejmě vždy, když obsahují nádorové buňky.
Riziko pro těhotné
Problémy se štítnou žlázou mají ženy až 4x častěji než muži, velmi často souvisejí s těhotenstvím nebo propuknou po porodu. Známé laktační psychózy, těžké deprese, nadměrná únava – i to všechno může souviset se zvýšenou funkcí štítné žlázy, proto jsou těhotné ženy více sledovány.
Co možná nevíte o štítné žláze
1/ Dispozice k chorobám štítné žlázy se dědí, jeden rodič znamená 40% riziko, oba rodiče až 80% pravděpodobnost.
2/ Ženy trpící onemocněním prsu (mléčná žláza, nádor) mívají častěji i potíže se štítnou, a platí to i naopak.
3/ Snížená činnost štítné žlázy způsobují zvýšení hladiny cholesterolu, ovlivňuje i stěny cév, vede ke kornatění tepen.