Odposlechů telefonů je čím dál víc

Odposlechů telefonů policií je v ČR čím dál víc. V roce 2009  jich bylo 4571, v roce 2010 jich už bylo  5006, a v roce 2011 dokonce  5776.  O policejní odposlechy mj. žádá Národní protidrogová centrála (NPC) a  Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Docela by mě zajímalo, proč je odposlechů čím dál víc. Je snad větší kriminalita, nebo policisté odpsolechů tak trochu zneužívají?

K odposlechům, vlastně logům, je nutno říct, že se musí archivovat hodně údajů, konkrétně: Kdo, Kdy, Odkud (poloha) a Kam telefonoval. Archivace se týká i SMS zpráv a předplacených SIM karet. Též se archivuje internetová komunikace (ne, kdo si jaké stránky prohlížel, ale IP adresy apod.).
Jenže toto v lednu 2012 zarazil Ústavní soudPavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, řekl: „Soudy nejsou od toho, aby nekontrolovatelným povolováním výpisů pomáhaly policii při práci. Jsou naopak určeny mimo jiné k tomu, aby vyvažovaly nerovnovážné postavení člověka, proti kterému je vedeno trestní řízení“. Rozhodnutí  Ústavní soudu vidím jako pozitivní, Česko přeci není žádný policejní stát.

odposlech mobilů