Je možno cestovat v čase? Lze sestrojit stroj času?

Cestování v čase je děj celé řady sci-fi filmů. Touto myšlenkou se však poslední dobou zabývá čím dál více vědců – fyziků. Pojďme se tedy podívat, zda je vůbec cestování v čase možné.

Mnoho lidí by chtělo změnit věci v minulosti a vědět jaká bude budoucnost, tedy podvést čas. Cestování v čase pro někoho zahrnuje návrat do minulosti, pro jiného zase rychlou cestu do budoucnosti. Jak se dostat do minulosti nebo budoucnosti? To by umožňoval stroj času.

Cestování v čase

Einsteinova teorie relativity, ve které hraje čas hlavní roli, považuje cestování v čase za otevřenou otázku. V rámci relativity existují jisté scénáře, které mohou umožnit člověku cestovat v čase. Cestování do minulosti je ale nepravděpodobné, vždyť čas běží pouze jedním směrem – dopředu. Fyzikové tomu říkají šipka času. Šipka času je skutečnost, podle níž se můžete orientovat, když se pohybujete z minulosti do přítomnosti. Pamatujete-li si minulost, můžete věci zařídit tak, že se stanou v budoucnu.  Nemůžete to zařídit opačně. Důvodem, proč má čas šipku, je základní zákon fyziky, který říká, že se všechny věci odvíjejí z uspořádaného do neuspořádaného stavu. Šipka času může být v určitých podmínkách ohnuta, pojďme se podívat na Einsteinovu teorii relativity… Albert Einstein poukázal na to, že hmotnost velkých těles, jako jsou planety, hvězdy a černé díry, mohou sami o sobě způsobit, aby se vesmír sám zakřivil.  Einstein dokonce ukázal, že vesmír a čas jsou spojeny do jednoho celku, kterému říkal prostoročas. To znamená, že když se vesmír zakřivuje, tak se zakřivuje i čas. A nic ve vesmíru nezakřije prostoročas tolik, jako gravitace černé díry. Když se šipka času zakřivý tak, že se dotkne svého konce, tak vytvoří nekonečnou smyčku, v níž se tatáž událost odehrává pořád dokola. Nekonečná smyčka by byla pro člověka rozhodně velmi problematická. Představte si, že by cestovatel v čase mohl cestovat do minulost bez této smyčky. Zde narážíme na problémy. Jde především o nekonzistence či paradoxy, které vzniknou, když se začne zasahovat do minulosti.

Vesmír

Cestování do budoucnosti
Pojďme se podívat na cestování v čase do budoucnosti. Stroj času, který člověka přesune do budoucnosti, vychází z  Einsteinova poznatku o čase a rychlosti. Čím rychleji se v prostoru pohybujete, tím pomaleji běží vás čas ve srovnání s lidmi, kteří stojí na místě. To potvrdilo i několik testů. Do letounů a raketoplánů se umístilo několik hodin, když letoun dolétl, tak byl naměřený čas na letounu o něco kratší, než na atomových hodinách na Zemi. Je ale cestování do budoucnosti reálné? Podívejme se na příklad: Chcete se dostat o 500 let do budoucnosti. Pak se musíte po dobu 7 let pohybovat 99,99% rychlosti světla. Když se vrátíte, tak zestárnete pouze o 7 let, ale všechno na Zemi bude o 500 let starší. Největší problém se strojem času, který by vás dostal do budoucnost, je s dostatečným množstvím paliva, které by raketu hnalo potřebnou rychlostí. Vysoká rychlost není jediný způsob, jak se podívat do budoucnosti.  Einsteinova teorie relativity uvádí, že vysoká gravitace zpomaluje hodiny. Vysoká gravitace je u černé díry. Takže další  způsob, jak se podívat do budoucnosti je strávit čas (v kosmické lodi) u černé díry. Třetí způsob, jak cestovat do budoucnosti nabízí červí díra. Je to asi nejrychlepší způsob, jak v čase cestovat.  Červí díra  je zkratka mezi částmi vesmíru, které mohou být mezi sebou velmi daleko, anebo velice blízko. Teorie spočívá v tom, že můžete vstoupit na jedné straně a vystoupit na druhé. Červí díra může být jedna součástka pro výrobu stroje času.

Hodiny

Závěr
Výše uvedené pouze o teorie. Je potřeba si uvědomit, že čas vytvořil Bůh. On řídí celou planetu. Lidem nepřísluší cestovat časem. Nic takového nás Bible neučí. Více zde.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Je možno cestovat v čase? Lze sestrojit stroj času?

Filed under Záhady