Sony Xperia P

Sony Xperia P je telefon s kvalitní konstrukcí, líbivým designem, výkonným procesorem, 8 Mpx fotoaparátem a na vrch přidává poměrně nízkou cenu. Xperia P svou cenou i kvalitou převyšuje Xperii U, ale naopak nestačí na Xperii S. Je to tedy zajímavý telefon střední třídy o kterém se více dočtete v následující recenzi.

Zařízení ve zkratce
Xperia P je mezi telefony s cenou mezi pěti až sedmi tisíci opravdovým klenotem. Xperia P dokonce v některých ohledech překonává Xperii S. Xperia P má totiž lepší fotoaparát a také displej, který je velmi jasný a výborně čitelný i na slunci. Nevýhodou telefonu je, že chybí slot pro paměťovou kartu a budete si tak muset vystačit s interní pamětí, která má kapacitu 16 GB. Další věc, která trochu kazí dobrý dojem telefonu je podprůměrná baterie (1 305 mAh). Hlavními konkurenty Xperie P jsou LG Optimus L9, HTC Desire X, nebo Samsung Galaxy S III mini. Pokud tedy nejste napevno rozhodnutí, můžete se porozhlédnout i po těchto zařízeních.

Sony Xperia P

Obecně – Design, displej a obsah balení
Hlavním poznávacím znamením Xperie P je, stejně jako u modelů Xperia S a Xperia U, průhledný proužek pod displejem. Oproti již zmiňovaným telefonům má Xperia P přímo v tomto proužku trojici dotykových tlačítek. Sony tedy opět ukázalo, že se po stránce designu umí od ostatních výrobců odlišit. Rozměry zařízení jsou celkem kompaktní (122 x 60 x 10,5 mm). Telefon váží příjemných 120 gramů.

Telefon má v dnešní době spíše menší 4″ displej s rozlišením 960 x 540 px. Díky technologii od Sony, která má marketingový název White Magic, má displej velmi velký jas. Pokud tedy často pracujete s telefonem na slunci, jas displeje vám v tom bránit nebude. Displej se nepyšní jen vysokým jasem, ale také dobrými pozorovacími úhly. Displej je prostě skvělý a Sony za to patří velká pochvala. Nad displejem nechybí kamerka pro videohovory a klasická čidla osvětlení a přiblížení. Pod displejem je tedy průhledný proužek, ve kterém jsou senzorová tlačítka pro přechod zpět, přechod na domácí obrazovku a vyvolání kontextové nabídky.

Na pravém boku nalezneme polohovou spoušť fotoaparátu, kolébkové tlačítko na regulaci hlasitosti, tlačítko pro zamykání displeje a nad ním ještě netypicky umístěn hlasitý reproduktor. Nahoře je pouze konektor pro připojení sluchátek. Vlevo je dvojice dalších konektorů – microUSB a microHDMI, který slouží k připojení k televizi. Hliníkový zadní kryt se nedá sundat, a tak je na levém boku slot pro SIM kartu. Vespod je pouze mikrofon.

Na zádech je stříbrně olemovaný objektiv fotoaparátu, který má rozlišení 8 Mpx. Nad ním je přisvětlovací LED dioda. Pod fotoaparátem je samolepka NFC, která značí, že Xperia P tuto technologii podporuje. Těm z vás, co jsou NFC nepolíbeni, mohu krátce vysvětlit, že se jedná o bezdrátovou komunikaci mezi elektronickými zařízeními na vzdálenost přibližně do 20 cm.

Balení je poměrně bohaté. Vedle klasické výbavy obsahuje i kožený obal na telefon, nebo průhlednou fólii na displej. Nechybí ani dva Sony Smarttagy, které spolupracují s NFC a můžete si zvolit funkce, které telefon vykoná po přiložení k nim. Balení obsahuje také HDMI kabel. Sluchátka jsou špuntová a obdržíte k nim i výměnné špunty.

Hardware – procesor, paměť, fotoaparát a baterie
Uvnitř telefonu je dvoujádrový procesor s frekvencí 1 GHz. Spolupracuje s ním operační paměť RAM o velikosti 1 GB. Telefon má sice paměť pro ukládání dat 16 GB, jenže předinstalované aplikace a systém vám připližně 4 GB seberou. Paměťová karta není možná a proto malá paměť může odradit od koupi tohoto zařízení. Procesor je výkonný a bez záseků rozjede i ty náročnější hry jako GTA III, nebo Nova 3.

Fotoaparát je další věcí, za kterou Sony patří pochvala. Má rozlišení 8 Mpx a nechybí mu přisvětlovací LED dioda, ani automatické ostření. Zaostřovat můžeme mnoha způsoby. Můžeme využít jednoduché zaostření, vícenásobné zaostření, rozpoznání obličeje, nebo můžeme zaostřit dotykem. Prostředí fotoaparátu je velmi svižné a s optimalizací zde nejsou žádné problémy. Detaily jsou výborné a barevné provedení fotek jakbysmet.

Baterie s kapacitou 1 305 mAh je spíše podprůměrná a s více jak jedním dnem bez nabíjení nelze počítat.

Sony Xperia P Gold

Sony Xperia P (Gold)

Software – Operační systém a aplikace
Operačním systémem je starý Android 2.3, ale je dostupná aktualizace na verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Výrobce využil svou grafickou nadstavbu TimeScape. TimeScape klade důraz především na komunikaci a v telefonu je i stejnojmenná aplikace, ve které můžeme vidět informace za sociálních sítí, emaily, prostě všechno pohromadě. Zamykací obrazovka nabídne přímý vstup do hlavního menu nebo fotoaparátu. Lze odtud také ovládat hudební přehrávač.

Hudební přehrávač je celkem standardní a nechybí mu ekvalizér. Komu samotný ekvalizér nestačí, může využít funkci ClearBass, která nastavuje úroveň bas. Přehrávač videa není povedený, ale naštěstí je zde možnost stáhnout si s Google Play například MX Player. Mezi předinstalovanými aplikacemi nechybí FM rádio, Kalendář, Budík, Internetový prohlížeč, Office Suite (pro prohlížení kancelářských souborů), ani EA Games. V tamní nabídce nalezneme mnoho her v demo režimu a jedná se o kvalitní 3D tituly jako TigerWoods PGA Tour, nebo NeedFor Speed 3D Shift.

Uživatelská příručka
Stáhnout zde (PDF, 1.38 MB)

Základní údaje o přístroji

Rozměry a hmotnost
122 x 60 x 11 mm, 120 gramů

Displej
4″, rozlišení 540 x 960 px

Procesor
dvoujádrový, 1 GHz

Paměť
1 GB RAM, 16 GB, bez microSD

Fotoaparát
8 Mpx, Full HD video, přední VGA kamera

Baterie
1 305 mAh

Operační systém
Android 2.3 (s aktualizací na 4.0)

Zalinkuj článek:

Leave a Comment

Filed under Mobilní telefony

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*