Nokia Lumia 820

Nokia Lumia 820 je dalším telefonem z řady Lumia, vybavený operačním systémem Windows Phone 8 i se všemi světlými i stinnými stránkami, které systém od Microsoftu přináší. Mezi její nejvýraznější přednosti patří skvělý AMOLED displej, pevná konstrukce a také fotoaparát s osmi megapixely.

Zařízení ve zkratce
Nokia Lumia 820 je rozhodně dobrou volbou pro všechny, kterým by levnější modely z řady Lumia z různých důvodů nevyhovovaly a naopak ještě nechtějí sahat po nejdražší Lumii 920. Potěší velký displej AMOLED, který se skvěle ovládá i např. v rukavicích, rychlý a téměř bezproblémový systém Windows Phone 8, navigace a také poměrně silná baterie. Windows Phone 8 ale může být nevýhodou, pokud nemáte s tímto systémem zkušenosti, protože se od Androidu dost liší. Zvyknout se na něj ale dá naprosto bez problémů.

Nokia Lumia 820

Obecně – Design, displej a obsah balení
Displej je prvním velkým překvapením a předností tohoto telefonu. Jeho vlastnosti, které ze zaběhnutého standardu místy opravdu hodně vybočují, si nemohu vynachválit. Velikost displeje je 4,3 palce a umí zobrazit 16 milionů barev. Může vás sice překvapit rozlišení, které na první pohled není nic moc – pouhých 800 x 480 pixelů. V běžném užívání to ale vlastně ani není znát a na pohodlné používání telefonu nemá rozlišení žádný vliv.

Jde o kapacitní displej s technologií AMOLED, která zajišťuje, že se telefon dobře ovládá nejen prstem, ale není problém ovládat ho ani v rukavicích či jiným předmětem, který prst připomíná (propiska…). To je nesmírná výhoda především v zimě. Problémy s ovládáním smartphonů s dotykovým displejem v mrazech jistě nemusím dále rozebírat.

Celkový design telefonu je velmi pěkný a čistý. Musím vyzdvihnout i celkově pevnou konstrukci, která nikde nevrže ani se neuvolňuje. Na rozdíl od nižších telefonů z řady Lumia už nemá zaoblené, ale hranaté tvary a nevypadá to vůbec špatně. O něco horší je hmotnost, která činí 160 gramů. Oceňuji možnost zvolit si barvu zadního krytu. Barvu doporučuji zvolit pečlivě, protože výměnné kryty od Nokie rozhodně nejsou nejlevnější.

S umístěním ovládacích prvků jsem také spokojený. Pod displejem jsou tři klasická tlačítka, která se na smartphonech běžně objevují. Uprostřed je tlačítko hlavní, kterým vyvoláte základní menu, je tu i tlačítko zobrazující kontextovou nabídku a nakonec šipka pro pohyb v menu zpět. Tlačítka mají rychlou odezvu a fungují dobře.

Levá strana telefonu zůstala úplně nedotčená. Vpravo najdete spoušť fotoaparátu, odemykací tlačítko a také ovládání hlasitosti, ať už vyzvánění, nebo při přehrávání videí nebo hudby. Nahoře je pak konektor pro připojení 3,5 mm sluchátek.

S čím je menší problém je zadní kryt. Ten je sice odnímatelný, ale na svém místě drží velmi pevně a sundat ho není jednoduché. Pod ním najdete baterii, místo pro SIM kartu a také místo pro vložení microSD paměťové karty.

V balení naleznete kromě telefonu ještě několik příruček a manuálů, microUSB kabel, síťový adaptér a také pěkná sluchátka – špunty, které jsou lepší volbou než obvykle přibalované pecky.
Hardware – procesor, paměť, fotoaparát a baterie

Telefon je vybaven dvoujádrovým procesorem taktovaným na 1,5 GHz, který spolupracuje s 1 GB RAM pamětí a ve finále to funguje skvěle. V základu má telefon vnitřní paměť 8 GB, která je více než dostačující. Přesto, pokud by někdo potřeboval paměť rozšířit, je to možné pomocí již výše zmíněných microSD karet.

Fotoaparát je také milým překvapením. Ačkoli si můžete říct, že existují i vyšší rozlišení, použitých 8 Mpx na běžné fotografování úplně stačí a výsledné fotografie, které telefon produkuje, rozhodně nejsou špatné. Jejich výsledné rozlišení je příjemných 3264 x 2448 px. V případě zhoršených světelných podmínek se určitě bude hodit LED diodový blesk. Fotoaparát dále disponuje možností automatického zaostření. Zmíním ještě natáčení videa. To je možné v rozlišení Full HD. Menší kamerka na přední straně telefonu, která slouží pro videohovory, je taktéž schopná přenášet obraz v HD rozlišení. Na fotoaparátu se mi celkově líbí i to, že má hardwarovou spoušť na boku telefonu, nikoli softwarovou na displeji telefonu. Mnohem příjemněji se tak ovládá.

Baterie s kapacitou 1 650 mAh je také skvělou volbou. Kapacita sice papírově vypadá nižší, ve skutečnosti ale telefon při běžném používání udrží při životě i dva dny. Samozřejmě, při plném vytížení telefonu včetně používání bezdrátových sítí, navigace a dalších funkcí, musíte počítat s kratší výdrží. To už je ale zkrátka úskalí chytrých telefonů.

Nokia Lumia 820

Software – Operační systém a aplikace
Lumia 820 běží na relativně novém Windows Phone 8. Pokud jste se ještě s tímto systémem nesetkali a nejste s ním obeznámeni, možná v něm budete chvíli, lidově řečeno, plavat.

Pokud jste se s Windows 8 setkali už na počítači nebo tabletu, případně i jiném telefonu, tak máte vyhráno. Microsoft staví na tom, že ovládací prvky jsou na všech zařízeních téměř stejné. Ovládání tedy probíhá pomocí tzv. dlaždic, které vidíte na hlavní obrazovce telefonu. Každá dlaždice vlastně představuje jednu ikonu.

Standardní výbavou Windows Phone 8 je i známý kancelářský balík Microsoft Office, který je přímo přizpůsobený pro chytré telefony. Kromě prohlížení dokumentů, které je téměř standardem již na všech smartphonech, nabízí i možnost je vytvářet.

Jestli chcete mít vše pěkně po ruce a používáte Windows 8 i na svém počítači nebo notebooku, určitě se vám bude líbit synchronizace telefonu a počítače, která je velice jednoduchá a funguje dobře. Na tomto si dal Microsoft opravdu záležet.

Systém celkově je velmi svižný a má dobrou odezvu. Jediným problémem je někdy mírná těžkopádnost, protože styl řazení složek, ikon a všech prvků celkově je zpočátku nezvyklý, až nelogický.

Z předinstalovaných aplikací se zde nachází jednoduchý editor fotografií, který pro fotky pořízené telefonem úplně stačí, dále je tu Smart Shot – udělá několik fotografií rychle za sebou, dál Peněženka, která slouží především k bezhotovostnímu platebnímu styku a další.

Jednu z největších softwarových výhod telefonu – navigaci, jsem si nechal až na konec. Je dostupná v klasickém GPS režimu i režimu offline a v obou funguje perfektně. Myslím si, že pokud máte Lumii 820 a potřebujete navigaci do auta, nemá moc cenu investovat do navigace klasické, pokud nepotřebujete pokročilé funkce. Navigace v telefonu totiž její funkci zastane.

Uživatelská příručka
Stáhnout zde (PDF, 1.30 MB)

Základní údaje o přístroji

Rozměry a hmotnost
124 x 68 x 10 mm, 160 gramů

Displej
4.3″, rozlišení 480 x 800 px

Procesor
dvoujádrový, 1.5 GHz

Paměť
1 GB RAM, 8 GB, podpora microSD + 7 GB ve službě SkyDrive

Fotoaparát
8 Mpx, Full HD video, přední VGA kamera

Baterie
1 650 mAh

Operační systém
Windows Phone 8

Zalinkuj článek:

Leave a Comment

Filed under Mobilní telefony

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*