Jak se rychle a spolehlivě zbavit vší

Jak poznám, že má dítě vši? Jak se rychle a spolehlivě zbavit vší? Jaký použít odvšivovací prostředek? Poradíme vám!

Vši útočí hlavně začátkem školního roku
Začátek školního roku bývá už tradičně spojen s vyšším rizikem výskytu vší, na které bohužel běžná hygiena nezabírá. Přenáší se velmi jednoduše. Malé děti (hlavně ty ve školkách) si často hrají, že jsou spolu v úzkém tělesném kontaktu. Dotýkají se hlavou nebo si půjčují čepice. Díky tomu se veš, která neumí skákat ani létat, bez problémů šíří přelézáním.

vši

Dítě se často drbe a bývá nesoustředěné
Nejvíc postiženou skupinou jsou děti od dvou do dvanácti let. Jedním z důvodů, proč se vši tak snadno šíří, je také fakt, že rodiče mnohdy zaregistrují nákazu, až když je pozdě. Případně mají za to, že jejich dětí se to netýká. To je ovšem velký omyl. Veš může napadnout kohokoliv. Jak tedy poznáme, že má dítě vši? Pokožka hlavy silně svědí, proto se snaží často škrábat, bývá nervózní a nesoustředěné. Ve vlasech se objeví šedobílé oválné hnidy (vajíčka), které nejdou normálně vyčesat hřebenem.

Pořiďte si efektivní hřeben
Pořiďte si hřebínek „všiváček“, kterým hnidy z vlasů odstraníte. Prodává se v lékárně do 80 korun (podle druhu), někdy bývá také součástí odvšivovacích prostředků.

všiváček

Mějte po ruce šetrný přípravek
Vajíčka vší se nejčastěji uchytí na okrajových místech, kde začínají vlasy, především za ušima nebo na týle. Larvě trvá asi týden, že se vylíhne a začne sát krev. Dospělá veš žije asi 1 měsíc a během této doby je schopná naklást spoustu vajíče. Mějte proto vždy po ruce kvalitní a šetrný přípravek, který spolehlivě zlikviduje vši i jejich vajíčka.

Vyperte čepice i ložní prádlo
Kromě ošetření vlasů vhodným prostředkem proti vším je zapotřebí též dezinfikovat oděvy a hřebeny. Dále vyperte všechny čepice, šátky, ručníky a ložní prádlo, a to minimálně při teplotě 60°C, a vyžehlete. Sponky, čelenky a další podobné ozdoby do vlasů vložte do horké vody (s teplotou opět minimálně 60°C). Vysvětlete také dětem, aby nikomu nepůjčovaly čepice, ručníky ani hřebeny. A při sebemenším podezření, že se ve vláskách vašeho dítět zabydlely vši, použijte vhodný odvšivovací přípravek (Capissan FORTE, PARANIT šampon, Bioaquanol kúra proti vším, Hedrin roztok…). Čím dříve, tím lépe.