HTC Windows Phone 8S

HTC Windows Phone 8S je jeden z mála telefonů s Windows 8, který patří do střední cenové třídy. To, že telefon je možné sehnat za pět tisíc korun ovšem neznamená, že se jedná o nějaký podřadný kousek. Svým výkonem za ostatními telefony s Windows 8 rozhodně o moc nezaostává. Může tedy tento telefon udělat díru do světa?

Zařízení ve zkratce
HTC Windows Phone 8S mohu označit jako povedený smartphone. Lákavý je hlavně díky designu (nabízí také mnoho barevných provedení), ceně, displeji a v neposlední řadě díky výdrži baterie. HTC se moc nepovedl fotoaparát a také to, že aplikace lze ukládat pouze do vnitřní paměti, která není moc velká. Paměť telefonu je sice možné rozšířit o paměťovou kartu, aplikace na ni ale ukládat nelze. Mezi telefony s operačním systémem Windows Phone jsou hlavními konkurenty Nokia Lumia 520 a 620. Ve světě operačního systému Android jsou ve hře Samsung Galaxy S II, nebo Sony Xperia Sola.
HTC Windows Phone 8S

Obecně – Design, displej a obsah balení
Design telefonu je dle mého názoru velice líbivý. Charakteristickým rysem telefonu je dolní barevná brada, která je odjímatelná. K dispozici je mnoho barevných variant a každý si může vybrat tu, která mu nejvíce vyhovuje. K dispozici je černo-bílé, černo-modré, žluto-šedé a červené provedení. Telefon působí kompaktně a v ruce se drží skvěle. Rozměry telefonu jsou 120 x 63 x 10,3 mm. Telefon váží příjemných 113 gramů.

Na přední straně dominuje displej s uhlopříčkou čtyři palce. Displej nabízí rozlišení 480 x 800 pixelů. Sice to není úplně nejvyšší číslo, ale displej působí jemně. Technologie displeje je Super LCD. Výborná je čitelnost displeje na slunci. Pozorovací úhly na tom tak dobře nejsou, ale i tak se mezi telefony střední třídy jedná o průměr. Jas displeje lze nastavit ručně, nebo automaticky. Čidlo, které se o to stará ale není příliš povedené. Displej i v relativně světlých prostorách zbytečně ztmavuje. Na displeji dobře funguje odolné sklíčko Gorilla Glass. Pod displejem se nachází trojice senzorových tlačítek. Pro přechod zpět (při přidržení se vyvolá multitasking), pro návrat na hlavní obrazovku a tlačítko lupa, které vyvolá vyhledávání na Bingu.

Na zadní straně najdeme fotoaparát společně s jeho LED diodou, pod nimi logo HTC a ještě více dole logo Beats Audio. Na zádech telefonu je také hlasitý reproduktor. Pod odjímatelnou bradou je slot pro SIM kartu a microSD kartu.

Vespod má HTC 8S microUSB konektor a mikrofon. Levá strana telefonu je zcela prázdná. Na pravé straně je tlačítko pro spuštění fotoaparátu, které funguje i při zamknuté obrazovce a nalezneme zde také tlačítka pro regulaci hlasitosti. Na horní straně je vypínací tlačítko a klasický jack pro připojení sluchátek.

Vedle samotného telefonu v balení od HTC dostanete také microUSB kabel pro připojení k počítači a nabíjení, pecková sluchátka a hromadu příruček. Balení je tedy velice strohé.

Hardware – procesor, paměť, fotoaparát a baterie
Telefon patří mezi ty výkonnější díky dvoujádrovému procesoru s frekvencí 1 GHz. V praxi je výkonný čipset opravdu znát. Záseky při běžném pohybu v uživatelském prostředí jsou spíše vzácností a telefon si bez sebemenších potíží poradí i s těmi nejlepšími hrami. Interní paměť je velká 4 GB, ovšem uživatelům z tohoto objemu zůstanou necelé 2 GB. Je zde sice možnost rozšířit paměť pomocí paměťové karty, ale jak je psáno výše, aplikace na ni ukládat nejdou. Paměť RAM má 512 MB, což je pro telefon s operačním systémem Windows Phone více než dostačující.

Na fotoaparátu se nejspíše šetřilo. Přestože má 5 Mpx, přisvětlovací LED diodu a automatické ostření, výsledné snímky jsou na tom zle. O něco lepších výsledků při focení dosáhnete za slunečného počasí. Celkem dobře se jeví také výsledky při fotografování v režimu makro (bližší objekty). Video je průměrných kvalit. Lze natáčet až v HD rozlišení 720p.

Baterie má kapacitu 1700 mAh. V praxi to znamená, že při klasickém používání telefon vydrží 2 dny. Když se budete trochu mírnit, výdrž baterie dosáhne až tří dnů. Na dnešní dobu tedy úctyhodná výdrž.

HTC Windows Phone 8S

Software – Operační systém a aplikace
Operačním systémem našeho telefonu je, jak už plyne z názvu, Windows Phone 8. Systém je velice podobný „osmičkám“ na počítači, nebo tabletu. Doménou systému jsou tedy dlaždice, kterým můžete měnit velikost i barvu. Do menu s aplikacemi vstoupíte tahem prstu doprava. Pokud máte aplikací víc, můžete v nich vyhledávat kliknutím na symbol lupy. Aplikace z menu můžete pohodlně odinstalovat, sdílet, přečíst si jejich hodnocení na Windows Phone Store a nebo si je připnout na výchozí obrazovku ve formě dlaždic.

Předinstalovaný je v telefonu balík kancelářských aplikací Microsoft Office. Dokumenty je možno nejen prohlížet, ale i vytvářet. Výchozím prohlížečem je Internet Explorer, který funguje celkem pěkně. Hudební přehrávač nenabízí nic jiného, než základní funkce. Ekvalizér tedy v přehrávači nenajdeme. Výchozí přehrávač videa umí přehrát téměř všechny formáty, ovšem pouze v HD rozlišení 720p a nižší.

Uživatelská příručka
Stáhnout zde (PDF, 1.35 MB)

Základní údaje o přístroji

Rozměry a hmotnost
121 x 63 x 11 mm, 114 gramů

Displej
4″, rozlišení 480 x 800 px

Procesor
dvoujádrový, 1 GHz

Paměť
512 MB RAM, 4 GB, podpora microSD + 7 GB ve službě SkyDrive

Fotoaparát
5 Mpx, HD video, chybí přední kamera

Baterie
1 700 mAh

Operační systém
Windows Phone 8

Zalinkuj článek:

Leave a Comment

Filed under Mobilní telefony

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*