HTC Desire X

U telefonů od HTC s názvem Desire jsme byli zvyklí na tu nejvyšší kvalitu a nejvyšší cenu. Nový model HTC Desire X se ale chlubí především skvělým poměrem cena/výkon. Díky tomu se může tento telefon stát velice oblíbeným. Jestli na to Desire X má se dočtete v následujících řádcích.

Zařízení ve zkratce
Jedná se o typický telefon střední třídy. Má dvoujádrový procesor, odladěné prostředí a taky líbivý design. Telefon má sice pár drobných nedostatků, třeba že neumí nahrávat video v HD rozlišení. Jako celek však hodnotím telefon velmi kladně. Desire X je smartphone, který mohu doporučit každému průměrnému uživateli. Hlavními konkurenty recenzovaného zařízení jsou Sony Xperia sola, LG Optimus L7 a Samsung Galaxy S III mini. Pokud vám víc sedí operační systém Windows Phone, můžete vyzkoušet třeba telefon Nokia Lumia 800.

HTC Desire X

Obecně – Design, displej a obsah balení
Jak už jsem výše zmiňoval, HTC Desire X má opravdu povedený design. Prodává se v bílé a černé variantě. Telefon má nejen pěkný design, ale také velmi pohodlně padne do ruky. Telefon občas lehce zavrže, ale myslím, že se to nestává tak často, aby to kazilo celkový dojem. Konstrukce je plastová a Desire X tak váží 114 gramů a jeho rozměry jsou 118 x 62 x 9,3 mm.

Na přední straně je, jak už jsme si zvykli, dotykový kapacitní displej. V tomhle případě má uhlopříčku 4 palce a rozlišení 800 x 480 pixelů. Zobrazovací schopnosti telefonu jsou dobré. Barvy zobrazuje jasně a věrně. Dalším plusem je také dobrá čitelnost na přímém slunci. Jas si můžete nastavovat ručně, ale je zde i možnost nechat nastavení jasu na automatice. Čidlo, které to zařizuje se nachází nad displejem, společně s senzorem přiblížení a reproduktorem pro hovory. Přední kamera telefonu chybí. Videohovory si tak budete muset odpustit. Pod displejem se nachází tři dotykové klávesy. Pro přechod zpět, pro návrat na domácí obrazovku a tlačítko pro multitasking (při podržení vyvolá kontextovou nabídku). Můžeme si zde také všimnout zahnuté brady, která je pozůstatkem od starších modelů Desire.

Na zádech telefonu na první pohled zaujme ovál, ve kterém je umístěn fotoaparát s rozlišením 5 Mpx a přisvětlovací LED dioda. Pod ním je logo HTC a logo Beats Audio. Toto vylepšení se nevztahuje na hlasitý reproduktor, nýbrž na zvuk reprodukovaný připojenými sluchátky. Zvuk vycházející z hlasitého reproduktoru je celkem průměrný.

Na pravé straně se nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti. Nahoře je tlačítko pro zamykání displeje a vedle něj 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Na levé straně je microUSB konektor. Vespod je samozřejmě mikrofon.

Balení telefonu obsahuje klasické příslušenství. Nabíječku, kabel pro připojení k počítači a pecková sluchátka. Sluchátka by mohla být podle mého názoru kvalitnější.

Hardware – procesor, paměť, fotoaparát a baterie
V telefonu tiká dvoujádrový procesor s frekvencí 1 GHz. Papírově je tedy procesor výkonný, jenže bohužel se jedná o starší prototyp, který například znemožnil natáčet HD video. V běžném provozu je ale smartphone dostatečně výkonný. Telefon si poradí i s některými pokročilejšími hrami a na střední třídu je jeho výkon slušný. Operační paměť RAM má 786 MB a vnitřní paměť ROM má 4 GB. Samozřejmě lze rozšířit pomocí paměťové karty.

Fotoaparát má 5 Mpx. Přítomna je přisvětlovací LED dioda. V aplikaci fotoaparátu si můžete vyhrát s různými efekty, které fungují na stejném principu jako populární Instagram. Pořízené fotky jsou na poměrně dobré úrovni – s dobrým kontrastem i ostrostí. Fotoaparát neumí natáčet v HD rozlišení a tak bude pořizování videa spíše nouzovou záležitostí.

Baterie má kapacitu 1650 mAh. Co to znamená v praxi? Znamená to, že HTC Desire X je po stránce výdrže klasický Android, který při běžném používání budete muset nabíjet každou noc.

HTC Desire X

Software – Operační systém a aplikace
Operačním systémem je Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich, dostupná je však aktualizace na verzi 4.1 Jelly Bean. Jako vždy u HTC nechybí grafická nástavba Sense. Ta je výborně odladěná a nějaké zasekávání vás bude potkávat jen vzácně.

Na seznamu předinstalovaných aplikací nechybí ty základní (např. přehrávač hudby a videa nebo Mapy). Navíc jsou tu aplikace jako Polaris Office, která slouží k prohlížení kancelářských souborů. Co se prohlížení internetu týče, můžete si vybrat ze dvou aplikací. Buď zvolíte klasický androidí prohlížeč, nebo budete raději používat Chrome. Oba fungují bez větších problémů. Samozřejmě si můžete stáhnout i jiný internetový prohlížeč.

V hudebním přehrávači jsou zabudovány aplikace SoundHound, databáze webových rádií zvaná TuneIn Radio a obchod s hudbou 7digital. Zklamáním je přehrávač videa, který nezvládne náročnější formáty (.avi, .mkv, atd.). Přehrávač tedy není moc použitelný, i když zvládne regulovat jas a pracovat s titulky. Galerie zobrazuje obrázky pořízené fotoaparátem, stažené z internetu, nebo alba na Facebooku, Dropboxu, Picase či Skydrive. Provázanost se sociálními sítěmi je velká nejen v Galerii, ale napříč celým prostředím Sense.

Uživatelská příručka
Stáhnout zde (PDF, 2.86 MB)

Základní údaje o přístroji

Rozměry a hmotnost
119 x 62 x 9 mm, 114 gramů

Displej
4″, rozlišení 800 x 480 px

Procesor
dvoujádrový, 1 GHz

Paměť
768 MB RAM, 4 GB, podpora microSD

Fotoaparát
5 Mpx, WVGA video, nemá přední kameru

Baterie
1 650 mAh

Operační systém
Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Zalinkuj článek:

Leave a Comment

Filed under Mobilní telefony

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*