HTC Desire C

HTC se opět vrací s řadou Desire. Tentokrát jde o telefon nižší třídy, který má za úkol zaujmout především ty, kteří nechtějí za telefon dávat obrovské peníze, a přitom se spokojí s málem (na poměry dnešních chytrých telefonů). To vše HTC Desire C splňuje. Bez určitých omezení se to ale neobejde.

Zařízení ve zkratce
HTC Desire C nabízí poměrně zajímavou kombinaci kladů a záporů. Relativně nízká cena, spojená s příjemnými rozměry a systémem Android, se bohužel musí vyrovnávat s mnoha nedostatky, jako je horší rozlišení displeje, chybějící LED dioda sloužící jako blesk fotoaparátu nebo procesor, který místy nestíhá vyhovět všem vašim požadavkům. Přesto mohu telefon doporučit všem, kteří nepotřebují nijak oslnivý výkon a chtějí ušetřit.

HTC Desire C

Obecně – Design, displej a obsah balení
Nástupce posledního Wildfiru, model HTC Desire C, patří svými rozměry ke kompaktnějším telefonům. Menší je tak samozřejmě i kapacitní LCD displej, jehož velikost dosahuje 3,5 palce. To by ještě nebylo tak špatné, pokud by ovšem výrobce vybavil telefon lepším rozlišením. To dosahuje pouhých 320 x 480 pixelů, a někdy je to opravdu znát. Vyšší rozlišení bych určitě uvítal.

Celkový design telefonu se mi, na rozdíl od displeje, už docela zamlouvá. Protože HTC Desire C patří mezi menší telefony, vyzdvihnu jako první váhu 100 g. Díky svým rozměrům se telefon krásně vejde do kapsy.

A chválit ještě nějakou tu chvíli nepřestanu. Na řadě je totiž zadní kryt telefonu, který je zpracovaný opravdu hezky. Povrchová úprava zajišťuje, že na něm nejsou vidět otisky a šmouhy. Tím pádem nemusíte řešit neustále špinavý telefon. Kryt na svém místě dobře sedí a nikde nevrže. Pod krytem najdete baterii, slot na microSD kartu a samozřejmě také na SIM kartu ve standardní velikosti.

Pojďme se ale podívat ještě na tlačítka, která se na telefonu nacházejí. Nikoho již zřejmě nepřekvapí klasická trojice tlačítek pod displejem, kdy prostřední tlačítko slouží k návratu do hlavního menu, levé jako šipka zpět a poslední je tlačítko pro vyvolání kontextové nabídky.

Rozmístění dalších prvků je následující – na levé straně se nachází microUSB konektor sloužící pro přenos dat mezi telefonem a počítačem, zejména ale pro nabíjení. Spodní hrana telefonu je úplně prázdná. Nahoře se nachází tlačítko sloužící k zapnutí/vypnutí telefonu a také nezbytný konektor pro 3,5 mm sluchátka. Ke sluchátkům neodmyslitelně patří i regulátor hlasitosti, a to nejen pro poslech hudby, ale i regulaci hlasitosti vyzvánění. Ten najdete na pravé straně telefonu.

Tím máme všechny ovládací prvky za sebou a dostáváme se k obsahu balení. To odpovídá ceně telefonu a nemůžete čekat žádné zázraky. Společně s telefonem najdete i microUSB kabel pro přenos dat a nabíjení, také adaptér pro případ, že budete chtít telefon místo z počítače nabíjet klasicky, tedy ze sítě, a naposledy ještě sluchátka.

Hardware – procesor, paměť, fotoaparát a baterie
Nyní se dostáváme k hardwarovému vybavení telefonu a už teď předesílám, že to opravdu není žádná sláva. V dnešní době už i u telefonů tvoří srdce celého přístroje procesor. Tato součástka je zde zastoupena procesorem Qualcomm, který má pouze jediné jádro taktované na pouhých 600 MHz. Pokud se v hardwaru mobilních telefonů trochu vyznáte, určitě už tušíte, co to bude znamenat. Ano, procesor totiž někdy citelně nestíhá. Paměť RAM má sice 512 MB, ani to už ale situaci nevylepšuje.

Základní paměť telefonu už je o něco lepší. K dispozici dostanete slušné čtyři gigabyty interní paměti. Pokud potřebujete větší úložný prostor, lze paměť ještě rozšířit o paměťovou kartu typu microSD.

Plynule se dostáváme k fotoaparátu. Sice nepatří mezi žádnou špičku, ale to nepatří ani telefon samotný a proto nelze čekat zázraky. Na to, kolik telefon stojí, je fotoaparát, kterým je vybaven, zcela dostačující.

Foťák umí fotit v rozlišení 5 Mpx, takže fotky telefonem pořízené ani nenadchnou, ani neurazí. Přeci jen, když si někdo kupuje tento telefon, který se pohybuje na spodní hranici cen chytrých telefonů, neočekává se, že by s ním snad chtěl pořizovat špičkové fotorafie.

Co trochu zamrzí je absence LED diody, která může sloužit ať už jako blesk, nebo jako malá svítilna. Tato absence je o to zajímavější, že starší model Wildfire S – přímý předchůdce modelu Desire C, LED blesk měl.

Dobře na tom foťák není ani co se týče možností focení. Chvályhodné je, že dovolí fotit v širokoúhlém režimu (ačkoli to o něco sníží rozlišení), ale trochu mi chybí možnost autofocusu. Video se dá natáčet v rozlišení 640 x 480 pixelů (480p = VGA rozlišení) a má třiceti snímky za sekundu.

Dost už ale focení, přejděme k další velmi důležité části telefonu – baterii. Ta je typu Li-Ion a její kapacita je 1 230 mAh. Možná se vám to bude zdát málo, ale nemusíte se bát. Slabší hardware má i svoje výhody a v závislosti na režimu používání telefonu se baterie může klidně „dožít“ i druhého dne bez nabíjení. Toho docílíte v případě, že budete s rozmyslem používat bezdrátové sítě, telefon nebude díky minimálnímu jasu zářit široko daleko do vašeho okolí a nebudete Desirem C suplovat hudební přehrávač. V opačném případě se s možností dvoudenní výdrže baterie můžete rovnou rozloučit a připravit se na každodenní dobíjení.

HTC Desire C

Software – Operační systém a aplikace
U softwarového vybavení nejspíš nebude překvapen nikdo. Operační systém je zde zastoupen klasickým Androidem, tentokrát ve verzi čtyři. Ten je doplněn ještě o nadstavbu od HTC Sense 4 a systém splňuje veškeré standardy, které bychom od něj očekávali. Sice není tak svižný jako u výkonnějších bratříčků modelu Desire C, to je ale vinou slabšího hardwaru, nikoli Androidu jako takového.

Systém je doplněn o několik předinstalovaných aplikací. Z nich se mi líbí hlavně SoundHound, která dokáže z krátkého úryvku hudby, který nahrajete, poznat písničku a interpreta. To se hodí, pokud si honem nemůžete vzpomenout na přesný název.

Dále je tu kancelářský balík Polaris Office a prohlížeč PDF souborů. Oboje sice funguje velmi dobře, ale přeci jen jsem s používáním těchto aplikací více spokojen na telefonech s větším displejem a především výkonnějším hardwarem. Další aplikace si samozřejmě můžete stáhnout ve vlastní režii.

Uživatelská příručka
Stáhnout zde (PDF, 2.35 MB)

Základní údaje o přístroji

Rozměry a hmotnost
107 x 61 x 12 mm, 100 gramů

Displej
3.5″, rozlišení 320 x 480 px

Procesor
jednojádrový, 600 MHz

Paměť
512 MB RAM, 4 GB, podpora microSD + 25 GB ve službě Dropbox

Fotoaparát
5 Mpx, VGA video, absence přední kamery

Baterie
1 230 mAh

Operační systém
Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Zalinkuj článek:

Leave a Comment

Filed under Mobilní telefony

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*